Kırışıklık Nasıl Oluşur ?

Kırışıklık Nasıl Oluşur ?

Kırışıklık, yaşlılık belirtileri arasında en yaygın olarak görülen  belli başlı bölgelerde yaşın ilerlemesi ile birlikte kendisini göstermektedir. Genellikle yüz bölgesinde görülen bu kırışıklıklar, yaş ilerledikçe boyun, el ve kol gibi farklı bölgelerde de yaygınlaşmaya başlamaktadır. Sadece yaşlılık sürecinde değil, aynı zamanda belli başlı faktörler sebebiyle de oluşabilmektedir.

Erken yaşta meydana gelen kırışıklıklar, çoğu kişiyi rahatsız etmekte ve bunun tedavi yöntemlerinin araştırılmasına neden olmaktadır. Örneğin genç olarak tabir edilen bir kişinin kaz ayağı gibi oluşması, bazı estetik müdahaleler ile çözüme kavuşabilmektedir. Tabi bunun için öncelikle muayene olmalı ve alanında uzman haline gelmiş bir doktor ile görüşme sağlamalısınız.

Kırışıklık Belirtileri Nelerdir?

Genellikle belli bir yaştan sonra meydana geldiği düşünülen deformasyon olarak tanımlanabilmektedir. Ancak bazı faktörlere bağlı olarak cilt yüzeyinde erken yaşta da  görülebilmektedir. Bu nedenle insanlar, oluşan problemin kırışıklık olup olmadığını anlamak amacıyla belirtilere göz atmaktadır.

Erken yaşta meydana gelebilecek mimik çizgilerinin belirginleşmesi, kaz ayaklarının oluşması ve alın bölgesinde çizgilenme görülmesi, bu  belirtileri arasındadır. İleri dönemlerde ise bazı kırışıklıkların daha da derinleştiği ve adeta bir oluk haline geldiği de görülebilmektedir.

Kırışıklıkların Oluşma Sebepleri Nelerdir?

Cilt yüzeyinde belli bir yaş aralığından sonra kendisini göstermeye başlayan kırışıklık, belli başlı faktörler nedeniyle erken yaşta da görülebilmektedir. Kırışıklık oluşma sebepleri konusunda ufak bir araştırma yaparak ne gibi durumlarda oluşabileceğini öğrenebilirsiniz. Elde ettiğiniz bilgilere baktığınızda ise kimisine müdahale edebileceğinizi kimisine de müdahale edemeyeceğinizi anlayabilirsiniz.

 • Vücuttaki doğal yağ üretiminin azalması
 • Destekleyici bağ dokusunun kaybedilmesi
 • Alkol ve sigara kullanımı
 • Ultraviyole ışınlarına uzun bir dönem maruz kalmak
 • Vücuttaki kolajen miktarının desteklenmemesi

Sıralanan bu nedenler, oluşumuna yol açmaktadır. Kötü alışkanlıklardan uzak durmak, güneşten kaçınmak gibi sebepler engellenebilir fakat yağ üretimi gibi doğal olayların engellenmesi maalesef imkansızdır.

Kırışıklık Oluşumunu Engellemek İçin Ne Yapmalıyım?

Yaşanan iklime bağlı olarak veya genetik yapı kapsamında erken yaşta kırışıklık oluşabilmektedir. Bu sorunun önüne geçebilmek ve yaşlılık döneminde de uzun süre  görülmemesi için bazı durumlara özen gösterilebilmektedir.

 • Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için en az 15 spf içeren ürünler kullanılmalıdır.
 • Gün ortasında dışarıda geçirilen zaman kısıtlanmalıdır.
 • Sigara kullanmaktan uzak durmak veya içiliyorsa bırakılması oldukça etkili olacaktır.
 • Cildin muhakkak nemli olması gerekmektedir. Kuru cilde sahip olanlar cilt bakımını ihmal etmemelidir.
 • Vücuda bol miktarda vitamin ve mineral takviyesi yapılmalıdır.

Kırışıklık İçin Tedavi Var Mı?

Günümüz teknolojisinden faydalanan tıp dünyası, pek çok probleme çözüm bulmayı başarmıştır. Söz konusu ciltte meydana gelen kırışıklıklar olduğunda da bu alanda sunulan belli başlı tedavi yöntemlerinin olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

Cilt için faydalı olan pek çok uygulama, aynı zamanda kırışıklık önleyici olarak da sunulmaktadır. Erken yaşta kazanılan cilt bakım rutini, ileri yaşlarda yaşanabilecek olan  sorunu en aza indirmede yardımcıdır. Özellikle güzellik merkezlerini ziyaret ederek burada uygulanan yöntemlerden yararlanabilir ve kırışıklıklarınızdan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Tedavi Yöntemleri

Kırışıklık tedavi yöntemleri arasında hem cerrahi hem de ilaç seçenekleri bulunmaktadır. Bilinçsiz bir şekilde ilaç veya adı bilinmeyen ürünler kullanmak yerine bu alanda uzman olan doktorları ziyaret etmeniz çok daha doğru olacaktır. Kırışıklık derecesine bağlı olarak önerilen yöntemleri deneyebilirsiniz. Bu alanda duyabileceğiniz bazı uygulama isimleri ise şunlardır:

 • Ablatif olmayan lazer uygulaması
 • Fraksiyonel lazer
 • Kimyasal peeling
 • Fotodinamik gençleştirme terapisi
 • Mikrodermabrazyon tekniği
 • Dermabrazyon tekniği

Sıralanan her bir işlem, farklı uygulanma şekilleri ile işlenmektedir. Aynı zamanda kırışıklık bölgesi ve derecesine bağlı olarak tercih edilmesi gereken işlem de farklı olmalıdır. Bu nedenle her bir uygulamanın neden ve nasıl işlendiğini öğrenerek tercihlerinizi belirleyebilirsiniz.

Alternatif Tıpta Nasıl Önlenir?

Bilindiği üzere alternatif tıp olarak adlandırılan ve genellikle bitkisel ürünlerin yer aldığı bu seçenek, kırışıklık önleme kapsamında da ele alınmaktadır. Alternatif tıpta kırışıklık nasıl önlenir sorusu ise bir önceki başlıkta sıralanan uygulamalar yerine bitkisel ürünler tercih etmek isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir.

Öncelikle bu alanda yapılan pek çok araştırma ve çalışmaya göre bitkisel ürünler ile kırışıklık azaltma kanıtlanmamıştır. Ancak erken yaşta doğal ürünler ile yapılan bakım, ileri dönemlerde görülecek olan kırışıklıkların azaltılmasında etkili olabilmektedir. Bunun için ne tarz ürünler tercih edebileceğinizi çeşitli kaynaklar üzerinden araştırabilir ve kendinize özel bir bakım rutini oluşturabilirsiniz.

Other Blogs

Uykusuz Kalmanın Sonuçları Nelerdir ?

Uykusuz Kalmanın Sonuçları Nelerdir ? Uykusuz kalmak, hem kısa hem de uzun vadede birçok olumsuz sonuç doğurabilir. Kısa vadede uykusuzluk, aşağıdakileri içerebilecek bir dizi belirtiye

Read More »

DREAM MED

Sağlık Danışmanı

Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim

Do you want us to call you?

Fill out the form now. Our health consultant will call you