Genç Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

Genç Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

Genç kalmak istiyorum ne yapmalıyım? Genellikle hemen herkes gençlik döneminde kalmak istemektedir. Bunun nedeni cilt yapıları, güzellikleri ya da gelecekte çeşitli hastalıklar yaşayarak yaşlanmak istememeleri olabilmektedir. Vücudumuz her geçen gün değişime uğrar ve bu durum hücrelerin sürekli yenilenmesine rağmen yaşlanma olarak görülmektedir. Peki, yaşlanmayı ertelemek ya da istekte söylendiği gibi genç kalmak mümkün mü?

İnsanların genç kalması için çeşitli yöntemler uygulanabilir, ancak gençlik elbette kalıcı değildir. Çünkü insan vücudu her geçen gün daha yavaş şekilde çalışır ve vücut bir yerden sonra gerek metabolizma gerekse diğer özellikleri bakımından daha az yenilenmeye başlayacaktır. Genç kalmak istiyorum diyenler için uygulanabilecek bazı yöntemler şunlardır;

 • Sağlıklı beslenmeye dikkat edin
 • Temizlik ve hijyene özen gösterin
 • Neşeli olun ve bolca gülün
 • Stres ve endişelerden kurtulun
 • Spor yapın
 • İnsanlarla iletişim kurun ve sevin
 • Vitamin takviyeleri almaya özen gösterin
 • Olası hastalıklardan korunun ve hastalığınız varsa tedaviyi aksatmayın
 • Bakımlı olmaya dikkat edin

Tüm bu bahsedilen maddelerde genç kalmak için uygulanmasında fayda olan birçok önemli unsur bulunmaktadır. Vücudunuzu canlı tutmak istiyorsanız sağlıklı beslenme ve spor şarttır. Hastalıklardan korunmak için bakımlı olmak, hijyen kurallarına uymak gerekmektedir. Genç kalmak istiyorum diyorsanız yapmanız gereken ilk şey psikolojik anlamda güçlü olmaktır.

Günlük hayatta yaşamış olduğunuz herhangi bir sıkıntı, endişe, kaygı vb. sizin genç kalmanız için iyi sonuçlar doğurmaz. Bu yüzden olabildiğince neşeli olun. Gülümsemeye çalışın. Mutlu olmak insanın hem mental hem fiziksel anlamda genç kalmasını sağlayabilmektedir.

Hücrelerin Genç Kalması için Ne Yapılabilir?

İnsan vücudunda her gün yeni hücreler oluşur ve eski hücreler ölür. Bu süreç aslında bedenimizin, organlarımızın, kemiklerimizin ve sinirlerimizin yenilenmesini sağlar. Özellikle doğumdan itibaren gençlik yıllarının sonuna kadar hızlı şekilde yenilenen hücreler belli yaşlardan sonra yavaşlar. Bu hücrelerin yavaşlamaması ve hücrelerin genç kalmasıiçin ne yapılabilir?

Hücrelerin tıpkı gençler gibi sürekli olarak yenilenmeye devam etmesi durumu tamamen biyolojik faydaya yönelik etkenlerden ortaya çıkmaktadır. Bu da aslında vücudunuza ne kadar baktığınız ve sağlığınıza ne kadar dikkat ettiğinize göre değişim gösterir. Hücrelerin genç kalması için yapılabilecekler şunlar verilebilir;

 • Bolca su için
 • Sebze ve meyve ağırlıklı beslenin
 • Alkol ve tütün mamullerinden uzaklaşın
 • Günlük uyku ihtiyacınızı alın (her yaş için değişse de ortalama 8 saat yeterlidir)
 • Sık sık spor yapın
 • Temiz hava alın
 • Aşırı kilo almayın
 • Zararlı gıdalardan uzak durun (aşırı yağ, şeker ve tuz içeren ürünler)
 • Yürüyüş yapın

Tüm bunlar sizin vücudunuzun hormonsal açıdan zarar görmeden genç kalmasını sağlamaktadır. Hücrelerin genç kalması için, bedeninize iyi bakmanız gerekir. Aksi halde istediğiniz bakım ürününü ya da vitamini kullanın erkenden yaşlanmanız mümkün olacaktır. Zaten bahsedilmiş olan tüm bu maddelerde yaşlanmayı geciktirmek için uygulanmaktadır. Yaşlanmak herkes için kaçınılmazdır. Ancak bu şekilde geciktirmek mümkündür.

Genç Kalmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Genç kalmak için nasıl beslenmeliyiz, hangi besinler vücudumuza faydalıdır? Son yıllarda tüketim sektöründe o kadar fazla ürün piyasaya sürüldü ki insanlar artık sağlıklı besin tüketimi alışkanlığını kaybetmeye başladı. Ülkemizde de dünyada da artık Fast Food zincir markaları hemen her yerde bulunabilir hale geldi. Ancak sağlıklı besinler günümüzde de hala tüketilebilmektedir. Üstelik en doğal ürünler organik olarak çeşitli mağazalarda bulunmaktadır.

Bu ürünlerin hiçbir kimyasal madde ile temas etmeden yetişmiş olması büyük önem teşkil eder. Genç kalmak için nasıl beslenmeliyiz sorusuna elbette yanıt olarak sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek verilebilir. Çünkü bu tip besinler içeriğinde yer alan vitamin, mineral ve enzimlerce zengindir. Düzenli tüketildiğinde sağlıklı olmaya etkisi vardır. Ayrıca süt ve süt ürünlerinin tüketimi de birçok insanın gözünde tartışma konusu olsa da içeriğinde yer alan mineraller ve vitaminler nedeniyle tüketimi önerilmektedir.

Vücudumun yenilenmesini ve genç kalmak istiyorum diyorsanız tüketmemeniz gereken gıda türleri ise kesinlikle aşırı şekerli, kimyasal ürün içeren, tuzlu ya da zararlı yağların bulunduğu gıdalardır. Özellikle de yaygınlaşmaya başlayan Fast Food ürünlerinin aşırı tüketimi kilo almanıza ve vücudunuza zarar vermenize neden olacaktır. Bu sebeple sağlıklı ve genç bir beden için tükettiğiniz ürünlere dikkat etmelisiniz.

Beynin Genç Kalması

Beynin genç kalması için ne yapılabilir? Beynimiz vücudumuzun en gelişmiş organıdır. Sürekli olarak kullanılan organ düşünmek dışında, yemek, sindirmek, uyumak, yürümek, koşmak vb. her türlü işlemde bizi yönetmektedir. Bu yönden beynimizin işleyişini korumak ve genç tutmak için yapılması önerilen bazı öneriler bulunmaktadır.

Bu önerilerin başında kitap okumak gelir. Beynin genç kalması için öğrenmesi gerekir. Sürekli olarak yeni bilgi edinmek, işe yarar ve kalıcı bilgi içinde kitap okumak önerilmektedir. Beyninizi zorladığınız sürece genç kaldığını görebilirsiniz. Bu anlamda özellikle satranç gibi strateji oyunlarının faydası olduğu ve bulmaca ya da Sudoku’nun etkili olduğu da bilinmektedir.

Other Blogs

Uykusuz Kalmanın Sonuçları Nelerdir ?

Uykusuz Kalmanın Sonuçları Nelerdir ? Uykusuz kalmak, hem kısa hem de uzun vadede birçok olumsuz sonuç doğurabilir. Kısa vadede uykusuzluk, aşağıdakileri içerebilecek bir dizi belirtiye

Read More »

DREAM MED

Sağlık Danışmanı

Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim

Do you want us to call you?

Fill out the form now. Our health consultant will call you