Bağ Doku Nedir?

Bağ Doku Nedir?

Bak doku nedir? Sorusu, birçok kişi tarafından sık sık araştırılmaya devam eden konulardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Vücutta bulunan hücreler arasında yer almakta olan boşlukları dolduran yapıya, bak doku adı verilmektedir. Aynı zamanda, bağ dokunun hücreleri birbirine bağlamakla görevli olduğu da verilen bilgiler arasında yer almaktadır. Bununla beraber, bağ dokuların vücutta oluşabilecek enfeksiyonel durumlara karşı önlem aldığı da bilinmektedir. Vücutta oluşan hastaların çok büyük bir kısmı da bağ doku sayesinde iyileştirilmeye devam etmektedir. Bağ dokunun vücuttaki yeri ise, epitel dokuların hemen alt kısmı olarak bilinmektedir. Bu dokunun önemi, bütün uzman doktorlar tarafından, her fırsatta bildirilmeye devam etmektedir.

Bağ Dokusunun Çeşitleri Nelerdir?

 Tarzında sorular da birçok kişi tarafından sıklıkla araştırılmaya devam etmektedir. Bağ dokusunun birden fazla çeşidinin olduğu bilinmektedir. Bunlardan bazıları çok sıkıyken bazıları ise, çok daha sıkıdır. Bu sebeple ise, kendi içinde ayrılmaya da devam etmektedir. Bağ dokularının bilinen diğer çeşitleri ise şu şekildedir;

 • Gevşek bağ dokusu
 • Embriyonik bağ dokusu türü
 • Elastik bağ dokusu
 • Sıkı bağ dokuları
 • Ergin bağ dokusu türleri
 • Düzenli bağ dokuları
 • Adipöz bağ dokusu
 • Düzensiz sıkı bağ dokuları
 • Retiküler bağ dokuları
 • Müköz bağ dokuları
 • Mekenzim bağ dokusu türü

Görevi Nedir ?

 • Bağ dokularının içerisinde birçok farklı lif bulunmaktadır. Bu lifler ise, vücutta bulunan organlara destek sağlamaya devam etmektedir.
 • Vücudun bakterilere ve hastalıklara karşı olarak, savunma mekanizması geliştirmesi çok önemli bir husus olacaktır. Bu mekanizmanın gelişmesinde rol oynayan, bağ dokusu; kişilerin daha az hastalanmasına ve hastalık sürecinde de bu durumu en az hasarı alarak atlatmalarına yardımcı olmaya da devam etmektedir.
 • Vücutta bulunan dokular, herhangi bir sebepten ötürü hasar gördüyse de bu durumu en kısa süre içerisinde çözüme kavuşturarak, iyileşmesini sağlayacak yapı da bağ dokusu olarak bilinir.
 • Kan damarları olmayan epitel dokuların ve kıkırdak türlerinin beslenmesinde etkili olan en önemli faktör de bağ dokusu olarak bilinmektedir.

Özel Bağ Dokusu Nedir?

Özel bağ dokusu nedir? Tarzında sorular da birçok kişinin sık sık araştırmaya devam ettiği konular arasındadır. Özellikle de spor ya da ani hareketler sonucunda, bağ dokusunu inciten kişilerin büyük bir kısmı; özel bağ dokuları ve işlevleri ile ilgili detaylı araştırmalar yapmaya devam eder. Bağ dokularının birden fazla işlevi olduğu da aşikâr durumdadır. Özel bağ dokularının bazıları sıkı olsa da bazılarının gevşek olması, bu durumda dikkatli olmanızı gerektirecek etkenlerden de bir tanesi olarak bilinmektedir. Bağ dokularına zarar gelmesi, ileriki dönemlerde daha büyük sorunlar yaşamanıza da sebebiyet verebiliyor.

 • Bağ dokularının bazıları vücutta seyrek bir şekilde yer alıyorken, bazılarının ise çok yoğun oldu bilinmektedir.
 • Bağ dokularının en çok bulunduğu yerlerden bir tanesi de hayvan vücutları olarak bilinmektedir.
 • İnsan ya da hayvan vücudunda yer alan bütün dokular alınsa ya da tahrip olsa dahi bağ doku mevcudiyetini korumaya devam ettiği süreçte, vücutta yer almakta olan bütün organların aynı işlevi göstereceği bilinmektedir.
 • Aynı zamanda, bağ dokusu var olduğu süreçte hareket etme kolaylığının da devam edeceği verilen bilgiler arasındadır.
 • Bağ dokuları, organların birbiriyle bağı arasında bulunan boşlukların içerisinde yer almaktadır. Bu durum ise, farklı organlar ile bağlantı kurulmasına olanak tanımaktadır.

 Şekli Nasıldır ?

Ancak vücudunuzun ve kaslarınızın içerisinde bulunmaktadır. Düzensiz bir şekilde vücudun ve kemiklerin hemen hemen her yerinde yer almaya devam eden Bağ dokuları, bazı zamanlarda düzgün ve anlaşılır bir şekilde de sahip olabiliyorlar. Ancak vücudunuzun dışından, bağ dokularını görmeniz ya da dokunmanız kesinlikle söz konusu olmayacaktır. Ancak internet üzerinde yer almakta olan fotoğraflar sayesinde, bağ dokusunun hangi şekle benzediğini ve hangi bölgede nasıl sıralandığını görmeniz mümkün olacaktır. Kemikleri birbirine bağlayan bağ dokuları, iyi bir şekilde korunmazsa zarar görmenize ve canınızın yanmasına sebebiyet verebilir.

Bağ Dokusu Koparsa Ne Olur?

Bağ dokusu koparsa ne olur? Tarzında sorular da kişilerin en sık araştırdığı konulardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Vücudun hemen hemen her bölgesinde yer almaya devam eden bağ dokuları, ters hareketler ya da ağır travmalar sonucunda koparak vücudun bazı zararlar görebilmesine de sebebiyet vermeye devam etmektedir. Bağ dokuları koptuğu zaman, hareketleriniz kısıtlanacak ve ağrılı bir sürecin içerisine girmeniz söz konusu olacaktır. Bu tarz durumlar yaşadığınız takdirde ise, muhakkak alanında uzman bir doktora gitmeniz gerekmektedir. Bu sayede kısa süre içerisinde tedavilerinizi yaptırarak, ağrılı süreçten daha kolay kurtulabilir ve bağ dokularınızın düzelip eski haline gelmesine de olanak tanıyabilirsiniz.

Other Blogs

Uykusuz Kalmanın Sonuçları Nelerdir ?

Uykusuz Kalmanın Sonuçları Nelerdir ? Uykusuz kalmak, hem kısa hem de uzun vadede birçok olumsuz sonuç doğurabilir. Kısa vadede uykusuzluk, aşağıdakileri içerebilecek bir dizi belirtiye

Read More »

DREAM MED

Sağlık Danışmanı

Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim

Do you want us to call you?

Fill out the form now. Our health consultant will call you